Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Używanie marihuany a dojrzewanie - co się dzieje z mózgiem?

Używanie marihuany a okres dojrzewania

Ostatnie badania przeprowadzone na University Of Maryland School Of Medicine sugerują, że regularne używanie marihuany w okresie dojrzewania może spowodować trwałe upośledzenie funkcjonowania mózgu i poznania oraz może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych. Jak donosi Science Daily w zeszłym tygodniu, badanie to, które zostało opublikowane w Neuropsychopharmology (które jest publikacją magazynu Nature), ma nadzieję, że zapewni wgląd w potencjalne długoterminowe skutki używania marihuany.

Poprzednie badania dotyczące używania marihuany i okresu dojrzewania wykazały, że używanie narkotyku przez osoby poniżej 16 roku życia jest obarczone większym ryzykiem trwałego zaburzenia funkcjonowania poznawczego. Sugeruje się również, że nastolatki, u których rozwijają się zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, mogą mieć genetyczne predyspozycje sprzyjające rozwojowi zaburzenia, a używanie marihuany wyzwala te dyspozycje. Okres dojrzewania jest krytycznym czasem w rozwoju ludzkiego ciała, a zwłaszcza mózgu.

W badaniu naukowcy badali oscylacje korowe u myszy...

Oscylacje te to wzorce aktywności neuronów, które leżą u podstaw funkcjonowania mózgu. Młodym myszom podawano bardzo małe dawki aktywnego składnika w marihuanie przez 20 dni i tylko przez ten okres czasu. Odkryto, że młode myszy miały upośledzone funkcjonowanie poznawcze w dorosłym życiu. Dla porównania, dorosłe myszy, którym podawano narkotyk, nie były wcześniej narażone na jego działanie. Stwierdzono, że dorosłe myszy nie wykazały żadnego upośledzenia zdolności do wykonywania zadań poznawczych.

Patrząc na podstawowe mechanizmy rozwoju mózgu, kora czołowa jest obszarem mózgu, który rozwija się w okresie młodzieńczym. Ten obszar mózgu, który zawiera hipokamp, jest odpowiedzialny za planowanie i kontrolę impulsów. Uszkodzenie tego rozwijającego się obszaru mózgu w wyniku używania marihuany. Również ten obszar mózgu jest obszarem najbardziej dotkniętym przez schizofrenię, według badaczy w tym badaniu.

Chociaż badanie to nie koncentrowało się na populacji ludzkiej, odkrycie to ma precedens w innym badaniu przeprowadzonym przez Sion Kim Harris z Boston's Children's Hospital i Harvard Medical School. W badaniu tym Harris wskazuje, że roślina marihuany zawiera setki substancji chemicznych oznaczonych jako kannabinoidy. Ludzkie mózgi są wrażliwe na aktywne substancje chemiczne zawarte w marihuanie, ponieważ mamy wiele receptorów w mózgu, które są uważane za receptory "kannabinoidowe". Te receptory są najbardziej rozpowszechnione w mózgu i znajdują się również w naszych naczyniach krwionośnych, komórkach serca, układzie nerwowym i gruczołach.

Nasze mózgi wytwarzają substancje chemiczne zwane endokannabinoidami, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi. Jedna z tych substancji chemicznych nazywa się anandamid, jako część systemu endokannabinoidowego w naszym mózgu. System ten pomaga utrzymać aktywność neuronów w równowadze w naszym mózgu i reguluje poziomy tych neuroprzekaźników, które są ważne, takie jak te, które regulują przyjemność, nastrój, ból i apetyt między innymi. System ten kształtuje również wzrost mózgu poprzez kierowanie neuronów do wzrostu we właściwych miejscach w mózgu i promuje zdrowy rozwój osłonki mielinowej. Otoczka ta jest białą substancją tłuszczową, która pomaga w przekazywaniu informacji w całym mózgu.

THC, główny składnik marihuany, jest silniejszy od anandamidu i zakłóca działanie układu endokannabinoidowego. Powoduje to, że system ten jest stłumiony, a mózg będzie próbował się poprawić poprzez dostarczenie substancji chemicznych, które pobudzą system. Mózgi nastolatków wciąż się rozwijają i są bardzo plastyczne i plastyczne. Używanie marihuany w okresie dojrzewania może spowodować znaczące upośledzenie poznawcze w tych obszarach mózgu, które regulują osąd, nagrodę i pamięć. Wśród struktur zauważonych przez Harrisa jako najbardziej dotknięte jest hipokamp, co zostało zauważone w badaniu Uniwersytetu w Maryland.

Hipokamp jest głównym obszarem, gdzie pamięć jest formowana, przechowywana i odzyskiwana. Jest on również ważny dla regulacji snu i uspokojenia naszej reakcji na stres. Harris zauważa, że THC zmniejsza aktywację neuronów, które mogą tłumić tworzenie pamięci, a ciągłe używanie spowoduje erozję tych połączeń neuronowych zaangażowanych w tworzenie pamięci. Harris zauważa również, że nawet jeśli młodociany użytkownik przestanie używać, spadek neurofizjologiczny będzie kontynuowany przez dorosłość.

Oprócz tych badań, dodatkowe badania zostały przeprowadzone przez agencje, takie jak Narodowy Instytut Zdrowia, mierzące postawy wobec używania narkotyków wśród młodzieży. W opublikowanym w zeszłym roku badaniu Narodowego Instytutu Zdrowia stwierdzono, że postawy dotyczące szkodliwości marihuany stały się bardziej zrelaksowane, gdy nastolatki przechodziły z gimnazjum do szkoły średniej. Wraz z tym spadkiem w postrzeganiu, że używanie marihuany jest szkodliwe, wzrosło używanie samej marihuany.