Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Nadużywanie alkoholu i zaburzenia odżywiania

Naukowcy odkryli ostatnio możliwość, że te same geny są zaangażowane zarówno w nadużywanie alkoholu, jak i zaburzenia odżywiania. Badanie, które zostanie opublikowane w przyszłym miesiącu w wydaniu Journal of Studies on Alcohol and Drugs, sugeruje, że osoby z problemem uzależnienia od alkoholu mogą wykazywać większą podatność genetyczną na pewne rodzaje zaburzeń odżywiania i odwrotnie. To konkretne badanie skupia się zarówno na mężczyznach, jak i kobietach, podczas gdy poprzednie badania skupiały się wyłącznie na kobietach. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zaburzenia odżywiania są powszechnie postrzegane jako problem skoncentrowany głównie na kobietach.

Badania i wykorzystanie bliźniąt

Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis, studiował dane zebrane na prawie 6,000 dorosłych bliźniaków w Australii. Badając bliźnięta, naukowcy wykorzystali metody statystyczne do określenia szans na to, że pewne cechy genetyczne wynikają z tych samych genów. Porównując te ustalenia w zestawach bliźniąt identycznych i braterskich, badacze mogli określić, jak wiele różnic wynikało ze środowiska lub predyspozycji genetycznych. Bliźnięta identyczne dzielą 100 procent swojego makijażu genetycznego, podczas gdy bliźnięta braterskie dzielą około połowy swojego makijażu genetycznego.

Naukowcy w tym badaniu zauważyli, że w poprzednim badaniu, objawy związane z zaburzeniami odżywiania (takie jak bingeing i stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych) mogą przeciąć wiele diagnoz zaburzeń odżywiania. Poszczególne zachowania związane z zaburzeniami odżywiania mogą być ściśle powiązane z uzależnieniem od alkoholu. Wykorzystując bliźnięta w tym badaniu, badacze byli świadomi faktu, że wskaźniki pełnych zaburzeń odżywiania są stosunkowo niskie w porównaniu z rozpoznaniami, a w zestawach bliźniąt jest to jeszcze rzadsze.

Metodologia badania i wyniki

Wszyscy mężczyźni i kobiety w badaniu byli ankietowani na temat używania alkoholu i jedzenia w nadmiernych ilościach, ale tylko dlatego, że badacze wykorzystywali i analizowali dane, które zostały zebrane w poprzednim badaniu. Tylko kobiety w badaniu zostały zapytane o niektóre zachowania kompensacyjne związane z objadaniem się i oczyszczaniem (takie jak stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych). W sumie, prawie jedna czwarta badanych mężczyzn i 6 procent kobiet było uzależnionych od alkoholu w pewnym momencie. Kiedy zapytano o binge eating, prawie 11 procent tych samych mężczyzn i 13 procent kobiet doświadczyło tych problemów.

Statystycznie rzecz biorąc, badacze stwierdzili, że korelacja genetyczna między jedzeniem w afekcie a uzależnieniem od alkoholu jest umiarkowana, ale statystycznie istotna. Wśród kobiet objętych badaniem, korelacja genetyczna między tymi samymi zachowaniami była nieco wyższa. Patrząc na wyniki jako całość, wydaje się, że niektóre geny, które wpływają na uzależnienie od alkoholu, mogą również odgrywać rolę w objadaniu się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Platforma dla przyszłych badań

W przyszłych badaniach naukowcy sugerują, że zakres tego konkretnego tematu powinien zostać rozszerzony, ponieważ większość bliźniąt w tym konkretnym badaniu była rasy kaukaskiej. Bliźnięta jednojajowe i dwujajowe innych ras powinny być włączone do przyszłych badań, aby zobaczyć, jakie genetyczne ustalenia istnieją w tych grupach. Oprócz danych statystycznych, przyszłe badania powinny obejmować zbieranie próbek krwi i śliny w celu znalezienia genetycznych komponentów uzależnienia od alkoholu i objawów zaburzeń odżywiania. Ogólnie rzecz biorąc, badania takie jak to powinny zaalarmować tych specjalistów, którzy leczą uzależnienie od alkoholu i zaburzenia odżywiania, aby zbadać współistnienie obu.