Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Wzrasta liczba zgonów kobiet przez przedawkowanie leków na receptę

Narkotyki nadal stanowią problem dla milionów Amerykanów. Jednak coraz więcej uwagi poświęca się kurtynie demograficznej - kobietom.

Codziennie w USA 42 kobiety umierają z powodu przedawkowania jakiegoś środka odurzającego - a prawie połowa tych zgonów jest spowodowana środkami przeciwbólowymi na receptę. Leki te są tak uzależniające, że rzucenie ich bez pomocy staje się prawie niemożliwe, a tylko pogłębia uzależnienie.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób opublikowało raport z liczbami, które są dość alarmujące. Od 1999 roku tempo, w jakim kobiety umierają z powodu środków przeciwbólowych na receptę, wzrosło o 400%.

W 2012 roku leki przeciwbólowe na receptę spowodowały 6,600 zgonów z powodu przedawkowania i przyczyniły się do kolejnych tysięcy zgonów. Liczba ta jest 4 razy większa niż zgony z powodu heroiny i kokainy razem wziętych.

Jak można przypuszczać, wzrost liczby zgonów jest bezpośrednio skorelowany ze wzrostem użycia tych leków. Środki przeciwbólowe na receptę są przepisywane i rozprowadzane w alarmująco wysokim tempie. Dr Tom Frieden mówi, że "przytłaczająca liczba tych zgonów... ponad 70% było nieumyślnych".

Oto kilka statystyk opublikowanych przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób

- co trzy minuty kobieta trafia na izbę przyjęć z powodu przedawkowania leków na receptę.

- Kobiety w wieku 25-54 lat są najbardziej narażone na przyjęcie na ostry dyżur, ale kobiety w wieku powyżej 54 lat są najbardziej narażone na śmierć z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych.

Dlaczego tak mocno uderza to w kobiety?

CDC podaje dwie korelacje. Po pierwsze - kobiety częściej cierpią z powodu przewlekłego bólu. Problemy takie jak fibromialgia, toczeń i migrenowe bóle głowy są bardziej powszechne u kobiet. Dodaj na górze, że leki na receptę są płaskie - jest nad przepisywany.

Dr Andrew Kolodny jest prezesem organizacji Physicians for Responsible Opiod Prescribing.

"Widzisz wiele kobiet z przewlekłym bólem nienowotworowym, a opiody są przepisywane w nadmiarze" - mówi. "Kiedy przepisujesz nadmiernie ludziom, którzy nie powinni używać tych leków, jest to niebezpieczne. Nawet u pacjentów, którzy się nie uzależniają, są one niebezpieczne".

Dr Frieden podpowiada kilka możliwych rozwiązań problemu. Ostatecznie będzie to wymagało zbiorowego wysiłku i zmiany stanu umysłu.

W końcu, mówi, "Zatrzymanie tej epidemii u kobiet i mężczyzn jest sprawą wszystkich. Lekarze muszą być ostrożni w przepisywaniu, a pacjenci w stosowaniu tych leków. Razem możemy odwrócić tę epidemię. "