Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Marihuana może wyzwalać zachowania uzależniające

W najnowszym badaniu przeprowadzonym w Holandii stwierdzono, że regularne używanie marihuany u osób wykazuje zwiększony poziom zachowań impulsywnych. Badanie, które zostało opublikowane w British Journal of Pharmacology, podważa wcześniejsze badania, w których twierdzono, że zwiększona impulsywność występuje tylko u osób używających jej sporadycznie. Wyniki tego badania wskazują, że regularne używanie marihuany może być głównym czynnikiem wyzwalającym uzależnienie. Badanie pokazuje również podobne wzorce w przypadku osób, które regularnie używają kokainy.

W tym badaniu 61 osobom, które regularnie używały kokainy, jak również tym, które regularnie używały konopi, podawano zarówno leki, jak i placebo w kontrolowanych sytuacjach. Zarówno w próbach z narkotykami, jak i z placebo uczestnicy brali udział w testach, które wymagały od nich zastanowienia się i dokonania oceny przed podjęciem działania. Uczestnicy badania byli również proszeni o wykonanie jakiejś czynności, a następnie kazano im się zatrzymać w trakcie jej wykonywania. W tym badaniu regularnego używania marihuany uwzględniono również ocenę umiejętności krytycznego myślenia, testy podzielnej uwagi, a także poziom zdolności dotyczących planowania i funkcjonowania wykonawczego.

W odniesieniu do pierwszej grupy testów wymagających zastanowienia się przed wykonaniem działania, odkryto, że zwiększona impulsywność skutkowała podejmowaniem błyskawicznych decyzji i zwiększeniem liczby błędów podczas wykonywania pewnych czynności. W przypadku drugiej grupy testów, które wymagały od uczestników zatrzymania się przed wykonaniem działania, odnotowano zwiększone odstępy czasowe pomiędzy myślą o zaprzestaniu działania a faktycznym aktem zaprzestania tego działania.

W grupie osób regularnie używających konopi indyjskich i w grupie osób regularnie używających kokainy impulsywność wzrosła, ale przejawiała się na różne sposoby. Na przykład osoby z grupy regularnie używającej konopi indyjskich były wolniejsze zarówno pod względem wykonywania zadań, jak i zastanawiania się nad działaniami przed ich zaprzestaniem, a mimo to odnotowano wzrost liczby błędów. W grupie osób regularnie używających kokainy badani przewidywalnie szybciej reagowali zarówno na wykonywanie zadań, jak i na próby kontrolowania impulsów. Wykazano jednak również wzrost błędów. W porównaniu z osobami używającymi konopi indyjskich okazjonalnie, u osób regularnie używających marihuany zaobserwowano dwu- lub trzykrotny wzrost wielkości upośledzenia.

Wyniki obecnego badania dotyczące regularnego używania marihuany (jak również regularnego używania kokainy) dodatkowo ilustrują wpływ obu narkotyków na kluczowe ścieżki w mózgu, w szczególności ścieżkę pomiędzy korą czołową a układem limbicznym. Kora czołowa jest podstawowym obszarem, w którym dochodzi do podejmowania decyzji, a układ limbiczny, który organizuje zarówno reakcje emocjonalne, jak i pamięć. Z wyników tego badania można wyciągnąć wniosek, że regularne używanie marihuany (podobnie jak regularne używanie kokainy) zmniejsza ilość kontroli w obu obszarach mózgu.