Marihuana może wyzwalać zachowania uzależniające

W najnowszym badaniu przeprowadzonym w Holandii stwierdzono, że regularne używanie marihuany u osób wykazuje zwiększony poziom zachowań impulsywnych. Badanie, które zostało opublikowane w British Journal of Pharmacology, podważa wcześniejsze badania, w których twierdzono, że zwiększona impulsywność występuje tylko u osób używających jej sporadycznie. Wyniki tego badania wskazują, że regularne używanie marihuany może być głównym czynnikiem wyzwalającym uzależnienie. Badanie pokazuje również podobne wzorce w przypadku osób, które regularnie używają kokainy.

W tym badaniu 61 osobom, które regularnie używały kokainy, jak również tym, które regularnie używały konopi, podawano zarówno leki, jak i placebo w kontrolowanych sytuacjach. Zarówno w próbach z narkotykami, jak i z placebo uczestnicy brali udział w testach, które wymagały od nich zastanowienia się i dokonania oceny przed podjęciem działania. Uczestnicy badania byli również proszeni o wykonanie jakiejś czynności, a następnie kazano im się zatrzymać w trakcie jej wykonywania. W tym badaniu regularnego używania marihuany uwzględniono również ocenę umiejętności krytycznego myślenia, testy podzielnej uwagi, a także poziom zdolności dotyczących planowania i funkcjonowania wykonawczego.

W odniesieniu do pierwszej grupy testów wymagających zastanowienia się przed wykonaniem działania, odkryto, że zwiększona impulsywność skutkowała podejmowaniem błyskawicznych decyzji i zwiększeniem liczby błędów podczas wykonywania pewnych czynności. W przypadku drugiej grupy testów, które wymagały od uczestników zatrzymania się przed wykonaniem działania, odnotowano zwiększone odstępy czasowe pomiędzy myślą o zaprzestaniu działania a faktycznym aktem zaprzestania tego działania.

W grupie osób regularnie używających konopi indyjskich i w grupie osób regularnie używających kokainy impulsywność wzrosła, ale przejawiała się na różne sposoby. Na przykład osoby z grupy regularnie używającej konopi indyjskich były wolniejsze zarówno pod względem wykonywania zadań, jak i zastanawiania się nad działaniami przed ich zaprzestaniem, a mimo to odnotowano wzrost liczby błędów. W grupie osób regularnie używających kokainy badani przewidywalnie szybciej reagowali zarówno na wykonywanie zadań, jak i na próby kontrolowania impulsów. Wykazano jednak również wzrost błędów. W porównaniu z osobami używającymi konopi indyjskich okazjonalnie, u osób regularnie używających marihuany zaobserwowano dwu- lub trzykrotny wzrost wielkości upośledzenia.

Wyniki obecnego badania dotyczące regularnego używania marihuany (jak również regularnego używania kokainy) dodatkowo ilustrują wpływ obu narkotyków na kluczowe ścieżki w mózgu, w szczególności ścieżkę pomiędzy korą czołową a układem limbicznym. Kora czołowa jest podstawowym obszarem, w którym dochodzi do podejmowania decyzji, a układ limbiczny, który organizuje zarówno reakcje emocjonalne, jak i pamięć. Z wyników tego badania można wyciągnąć wniosek, że regularne używanie marihuany (podobnie jak regularne używanie kokainy) zmniejsza ilość kontroli w obu obszarach mózgu.