Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Leki na receptę na odwyku - czy są bezpieczne?

Dla osób cierpiących na chorobę uzależnienia, temat leków na receptę jest drażliwy. Na odwyku trzymanie się z dala od substancji uzależniających jest wszystkim. Nie jest jednak realne, aby ludzie unikali wszystkich leków na receptę lub bez recepty. Dlatego tak ważne jest, aby osoby uzależnione i alkoholicy byli ostrożni i poinformowani o lekach, które zdecydują się przyjmować w trzeźwości.

Jakie leki są bezpieczne?

Większość leków jest nie uzależniająca i bezpieczna dla powracających do zdrowia uzależnionych. Konieczne jest jednak, aby ludzie mówili swoim lekarzom o swojej historii uzależnień. Kiedy lekarz wie, że pacjent jest na odwyku, będzie pewny, że sugeruje lub przepisuje leki nie uzależniające. Antybiotyki są generalnie bezpieczne, podobnie jak antydepresanty i leki przeciwpsychotyczne. Wielu uzależnionych ma podwójną diagnozę, co oznacza, że mają chorobę uzależnienia wraz z innym rodzajem choroby psychicznej. Dla osób z podwójną diagnozą, antydepresanty i leki przeciwpsychotyczne mogą być konieczne, aby mogli oni normalnie funkcjonować w społeczeństwie i utrzymać swoją trzeźwość.

Jakie leki są niebezpieczne?

Wszelkie leki, które są uważane za uzależniające lub tworzące nawyk, nie są bezpieczne dla osób w trakcie leczenia. Istnieją rzadkie przypadki, kiedy osoba, która leczy się z jednego rodzaju uzależnienia od narkotyków, może przyjmować inny rodzaj leków uzależniających w trakcie zdrowienia bez rozwoju uzależnienia, ale ryzyko jest generalnie zbyt duże, aby je podejmować. Po raz kolejny, jest to tak ważne dla każdego lekarza, aby wiedzieć o historii nadużywania substancji przez pacjenta.

Niebezpieczne leki

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie opiaty, benzodiazepiny i stymulanty mają właściwości uzależniające. Środki nasenne o właściwościach uzależniających (np. Advil PM, Tylenol PM, Ambien, Lunesta) są niebezpieczne. Leki, które zawierają dekstrometorfan, pseudoefedrynę i difenhydraminę są niebezpieczne (np. Sudafed, Dayquil, Theraflu, Benadryl, Robitussin DM, lub jakiekolwiek leki z "DM"). Wszelkie leki, które zawierają alkohol są również niebezpieczne. Wszystkie substancje kontrolowane i leki uznane za Class/Schedule 1-5 przez DEA są potencjalnie niebezpieczne.

Bezpieczne leki

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, leki zobojętniające, kremy miejscowe i witaminy są bezpieczne. Leki przeciwbólowe takie jak acetaminofen, ibuprofen, naproksen i NLPZ są bezpieczne (np. Tylenol, Advil, Aleve, Aspiryna, Excedrin). Leki wspomagające sen o właściwościach nie uzależniających są bezpieczne (tj. Abilify, Seroquel, Buspar). Wiele leków używanych do radzenia sobie z głodem jest bezpiecznych, jak naltrekson czy Antabuse.

Bezpieczne czy niebezpieczne? Szara strefa

Istnieje wiele leków, które mieszczą się w "szarej strefie", jeśli chodzi o bezpieczeństwo dla powracającego do zdrowia uzależnionego, a lekarz może określić, czy będą one odpowiednie, czy nie dla jego pacjentów. Większość środków rozluźniających mięśnie, środki przeczyszczające, leki na alergię i aerozole do nosa, na przykład, są w szarej strefie. Leki używane do zarządzania uzależnieniem mogą być również w szarej strefie, jeśli mają potencjał, aby być nadużywane, takie jak metadon lub Suboxone. Wszelkie leki z "szarej strefy" powinny być stosowane wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Wiele osób ma odmienne opinie na temat leków na receptę w okresie rekonwalescencji, dlatego zaleca się, aby powracający do zdrowia uzależnieni spotykali się z lekarzami, którzy są specjalistami od uzależnień. Są osoby w trakcie zdrowienia, które odrzucają wszystkie leki, co jest ich prawem. Ponieważ leki są często niezbędne, ważne jest, aby ludzie dokonywali osobistych wyborów (pod kierunkiem lekarza), które nie zagrażają ich wyzdrowieniu. Szczegółowa lista bezpiecznych i niebezpiecznych leków podczas powrotu do zdrowia znajduje się w przewodniku Talbott Recovery Campus Medication Guide for a Safe Recovery.