Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Leczenie bólu bez powodowania uzależnienia

Leczenie bólu jest dziedziną medycyny, która staje się coraz bardziej potrzebna i często podlega kontroli. Epidemia uzależnienia od leków na receptę miała duży wpływ na sposób przepisywania leków przez lekarzy, ponieważ są oni bardziej niechętni do oferowania potencjalnie uzależniających leków jako rozwiązania dla bólu. Ta niechęć jest ogólnie rzecz biorąc dobra, ponieważ narkotyczne leki przeciwbólowe to niebezpieczne terytorium.

Należy jednak stwierdzić, że niektórzy ludzie potrzebują narkotycznych leków przeciwbólowych i nie każdy będzie ich nadużywał. Istnieją miliony ludzi, którzy są w stanie żyć produktywne, szczęśliwe życie, ponieważ leki te pozwalają im radzić sobie z ciężkim bólem przewlekłym.

Dla innych, zarządzanie bólem może być zdradliwe. Jest wiele osób bez historii uzależnień, które rozwinęły uzależnienie od opiatów po przepisaniu im leków przeciwbólowych. Czy jest to ból przewlekły spowodowany chorobą lub urazem, czy też ból krótkotrwały, np. po operacji, należy postępować ostrożnie. Osoby z historią uzależnień muszą być szczególnie ostrożne.

Jak więc można leczyć ból bez powodowania uzależnienia? Istnieje wiele alternatyw dla uzależniających leków przeciwbólowych, ale najważniejszy jest szczery, otwarty dialog między pacjentami i lekarzami. Być może najważniejszą "zasadą" dla byłych uzależnionych jest to: Zawsze mów swoim dostawcom opieki zdrowotnej o swojej historii uzależnień. Jeśli nie masz historii uzależnienia, ale nadal chcesz unikać opiatów, musisz powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Kolejną najważniejszą "zasadą" leczenia bólu bez powodowania uzależnienia jest używanie narkotycznych leków przeciwbólowych tylko w ostateczności. Większość lekarzy zajmujących się leczeniem bólu zasugeruje inne alternatywy zanim wypisze receptę na opiaty i ważne jest, aby pacjenci byli otwarci na wypróbowanie innych środków uśmierzających ich ból.

Dla krótkotrwałego bólu, który najlepiej leczyć lekami, istnieją leki przeciwbólowe, które nie są opiatami. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą być bardzo skuteczne, a nawet mogą być przepisywane w większych dawkach przez lekarza. Rozważ wypróbowanie ich w pierwszej kolejności. Istnieją również leki przeciwbólowe na receptę, które nie są opiatami, ale działają podobnie.

W przypadku bólu przewlekłego istnieje wiele metod leczenia, które mogą być stosowane jako alternatywa dla leków przeciwbólowych. Niektóre z tych zabiegów łagodzą ból na krótki czas, podczas gdy inne mogą być skuteczne w eliminowaniu bólu na dłuższą metę. Niektóre zabiegi, które są warte zbadania to:

  • zmiana stylu życia
  • pomocnicze urządzenia medyczne
  • leczenie chiropraktyczne
  • terapia fizyczna
  • elektroterapia
  • injekcje
  • akupunktura
  • terapia relaksacyjna
  • leki homeopatyczne
  • chirurgia korekcyjna

Jeśli próbowałeś wszystkiego co możesz i nadal nie otrzymujesz ulgi w bólu, lekarz może zalecić narkotyczne leki przeciwbólowe jako ostateczność. To zależy od Ciebie, czy czujesz się komfortowo próbując go, czy nie. Jeśli to zrobisz, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Przede wszystkim, przyjmuj leki tylko zgodnie z zaleceniami. Przyjmowanie większych niż przepisane dawek, przyjmowanie leków w innych niż zalecane odstępach czasu lub przyjmowanie leków, gdy ich nie potrzebujesz, to ryzykowne zachowania, które mogą prowadzić do uzależnienia.

Radzenie sobie z bólem jest trudne dla każdego, ale jesteś jedyną osobą, która wie dokładnie, co czujesz. Jeśli obawiasz się o swoją zdolność do przyjmowania leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lub jeśli masz historię uzależnienia, to poszukaj alternatywnych rozwiązań, zanim jeszcze rozważysz środki odurzające. Jeśli zmagasz się z tym pomysłem w swoim umyśle, poszukaj pomocy swojego systemu wsparcia, rozmawiając z przyjaciółmi, rodziną, sponsorami, doradcami itp. Ból jest straszny, ale tak długo, jak podchodzisz do niego z odpowiedzialnego, wykształconego punktu widzenia, niekoniecznie doświadczysz z jego powodu problemów z uzależnieniem.