Używanie marihuany w populacji nastolatków naraża ich na ryzyko rozwinięcia zachowań uzależniających w dorosłym życiu, a także na rozwój innych długoterminowych skutków. Jednak badania wykazały, że spośród wszystkich nielegalnych narkotyków, marihuana jest najczęściej używana przez nastolatków i dlatego jest postrzegana jako mało szkodliwa. Takie postrzeganie doprowadziło do tego, że państwa dążą do legalizacji i zwiększenia dostępności tego narkotyku. Te debaty nad zmianą polityki odbywają się jednak bez uwzględnienia wpływu na wrażliwe populacje, zwłaszcza nastolatków.
Według badaczy zarówno z Uniwersytetu w Montrealu, jak i nowojorskiej Icahn School of Medicine at Mount Sinai, rozdźwięk między obecnym dialogiem politycznym a rzeczywistością wpływu marihuany na nastolatków jest niepokojący. Naukowcy zgadzają się, że potrzeba więcej systematycznych badań, aby ocenić długoterminowe skutki używania marihuany przez nastolatków, zarówno w odniesieniu do zachowania, jak i wpływu na mózg. Jednakże, obecne dowody sugerują, że używanie marihuany w okresie dojrzewania ma daleko idący wpływ na zachowania uzależniające u dorosłych.
Pozostaje pytanie... Czy marihuana jest narkotykiem wkraczającym do akcji?
W badaniu, które zostało opublikowane w wydaniu Science Daily z21 sierpnia, naukowcy z wyżej wymienionych szkół dokonali przeglądu ponad 120 badań, które dotyczyły różnych aspektów związku pomiędzy marihuaną a mózgiem nastolatków. Aspekty, które były analizowane, obejmowały między innymi biologię mózgu, zmiany chemii mózgu podczas używania narkotyku oraz wpływy czynników genetycznych i środowiskowych. Dane z tych badań wskazują na związek między używaniem marihuany a późniejszym uzależnieniem od cięższych narkotyków i rozwojem zaburzeń psychicznych, takich jak psychozy.
Dowiedz się więcej o Długoterminowych skutkach, jakie marihuana ma na mózg.
Również ryzyko rozwoju tych zaburzeń po ekspozycji na konopie nie jest takie samo dla każdego użytkownika i zależy od czynników środowiskowych i genetycznych, a także od wieku używania i intensywności. Porównując osoby używające marihuany w młodym wieku do tych w późnym wieku, wpływ na zdrowie psychiczne i wyniki w nauce jest gorszy dla tych, którzy zaczynają używać marihuany wcześniej w okresie dojrzewania.
Chociaż trudno jest potwierdzić związek pomiędzy używaniem marihuany i wynikającym z tego zachowaniem, badacze zwrócili uwagę na badania przeprowadzone na szczurach, dotyczące bezpośredniej obserwacji reakcji chemicznych w mózgu. Na podstawie tych modeli badacze zauważyli, że marihuana oddziałuje w mózgu poprzez receptory kannabinoidowe, które naturalnie występują w mózgu. Te pewne receptory znajdują się w mózgu, gdzie zachodzi zarządzanie nagrodami i gdzie regulowane jest uczenie się, podejmowanie decyzji, tworzenie nawyków i funkcje motoryczne.
Struktura mózgu zmienia się dramatycznie z okresu dojrzewania do dorosłości. Widać, że używanie marihuany w okresie młodzieńczym bardzo wpływa na to, jak rozwijają się te części osobowości użytkownika. W modelach szczurów w okresie dojrzewania zaobserwowano, że receptor w mózgu, znany jako receptor D2, był mniej obecny w mózgach tych, którzy używali marihuany w okresie dojrzewania. Receptor D2 jest receptorem dopaminy i jest postrzegany jako zarządca w mózgu.
Co jest również interesujące, to fakt, że około jeden na czterech nastoletnich użytkowników narkotyków przejdzie do rozwoju nadużywania lub uzależnienia od narkotyków. Według badaczy sugeruje to, że określone czynniki genetyczne i/lub behawioralne wpływają na prawdopodobieństwo używania narkotyków w przyszłości. Oprócz czynników genetycznych i behawioralnych w grę mogą wchodzić także inne czynniki psychologiczne.
Istniejące badania pokazują, że konopie indyjskie nie są nieszkodliwe dla mózgu nastolatków, pomimo panujących opinii. Identyfikacja nastolatków, którzy należą do kategorii podatnych na zagrożenia, ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki i interwencji na wczesnym etapie używania. Potrzeba systematycznych i opartych na dowodach badań byłaby kluczowa dla kształtowania merytorycznej polityki publicznej, jak również dla zrozumienia długoterminowych skutków używania marihuany na mózg nastolatków.