Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Długotrwałe skutki działania kokainy

Haj z kokainy nie trwa bardzo długo w porównaniu z innymi narkotykami, ale nadal może spustoszyć osobę psychicznie i fizycznie. Oto niektóre z długoterminowych zagrożeń związanych z używaniem kokainy.

Długoterminowe skutki działania kokainy na organizm

Długotrwałe używanie kokainy może powodować szereg różnych skutków dla organizmu danej osoby. Jeśli dana osoba regularnie wciąga kokainę, może uszkodzić swoje drogi nosowe, co może spowodować utratę zmysłu węchu, chroniczny katar lub duszność w nosie oraz częste krwawienia z nosa. Palenie kokainy może prowadzić do raka płuc, gardła lub jamy ustnej, a także do uszkodzenia tkanki płucnej. Wstrzykiwanie kokainy może prowadzić do powstania śladów i blizn w miejscach wstrzyknięcia.

Podwyższone tętno i ciśnienie krwi, które są związane z używaniem kokainy może również prowadzić do problemów sercowo-naczyniowych i chorób serca, jak atak serca. Jeśli dana osoba ma chorobę serca, taką jak arytmia, używanie kokainy może sprawić, że stanie się ona bardziej znaczącym problemem zdrowotnym. Wysokie ciśnienie krwi może również prowadzić do uszkodzenia nerek.

Inne długoterminowe skutki kokainy na ciało obejmują potencjalne wrzody żołądka, blizny od dłubania w skórze, gdy jest się na haju lub w odstawieniu, dysfunkcje seksualne i udar. Jeśli substancje toksyczne są mieszane z kokainą, mogą one również powodować własne zmienne efekty długoterminowe.

Przeczytaj nasz artykuł o rzucaniu kokainy.

Długotrwałe skutki działania kokainy na mózg

Używanie kokainy wpływa na układ dopaminowy w organizmie osoby, który jest związany ze sposobem, w jaki odczuwamy przyjemność i nagrodę, koncentrujemy się i równoważymy się, wśród innych funkcji. Długotrwałe używanie kokainy może zmniejszyć ilość dopaminy produkowanej przez organizm i osłabić zdolność organizmu do reagowania na dopaminę. Może to spowodować długotrwałe skutki, takie jak depresja, niepokój, wahania nastroju, paranoja, halucynacje, psychoza, utrata pamięci, słaba koncentracja i słaba koordynacja lub równowaga.

Inne długoterminowe skutki kokainy

Uzależnienie jest największym ryzykiem długotrwałego używania kokainy, a to może prowadzić do wielu konsekwencji, które są często związane z uzależnieniem. Długoterminowe skutki uzależnienia od kokainy mogą obejmować problemy z relacjami, pieniędzmi, szkołą, pracą i prawem.

Długotrwałe używanie kokainy może również zwiększyć tolerancję danej osoby na lek, co oznacza, że będzie ona musiała użyć więcej kokainy, aby poczuć ten sam haj, co może zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci z powodu używania.

Kiedy osoba jest na haju po kokainie, traci zahamowania i jest bardziej skłonna do angażowania się w ryzykowne zachowania. Ryzykowne zachowanie może prowadzić do wypadków, obrażeń lub złapania choroby, takiej jak STD. Depresja, wahania nastroju i paranoja mogą również powodować gwałtowne zachowania.

Czynniki wpływające na długoterminowe efekty kokainy

Nie każdy doświadczy takich samych długoterminowych skutków używania kokainy. Ludzie, którzy używają większych ilości kokainy i używają jej częściej, będą cierpieć z powodu poważniejszych skutków długoterminowych. Chemia ciała danej osoby lub istniejące wcześniej warunki mogą również stanowić różnicę. Na przykład istniejąca wcześniej choroba serca może zwiększyć ryzyko ataku serca u osoby długotrwale używającej kokainy, a istniejące wcześniej zaburzenia depresyjne mogą zwiększyć ryzyko depresji u osoby używającej kokainy.