Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Długotrwałe skutki działania grzybów

Psilocybina to naturalnie występujący halucynogen, który znajduje się w niektórych rodzajach dzikich grzybów. Te "magiczne grzyby" lub "shrooms" mogą dać użytkownikowi transcendentalne doświadczenie, które jest trudne do opisania dla każdego, kto go nie doświadczył. Podczas gdy krótkotrwałe efekty działania grzybów mogą być głębokie i oczywiste, mniej wiadomo o potencjalnych długofalowych efektach działania grzybów.

Grzyby halucynogenne zawierają psylocybinę, psylocynę i baeocystynę

Długotrwałe działanie grzybów na mózg

Nie przeprowadzono ostatnio wielu badań nad wpływem grzybków, głównie dlatego, że są one uważane za substancje nielegalne, nie mające zastosowania w medycynie. Z tego powodu trudno jest powiedzieć, jakie są naprawdę długoterminowe efekty działania shrooms na mózg. Doświadczenie tripu, zwłaszcza złego tripu, może wywołać uczucia depresji, niepokoju, a w skrajnych przypadkach także psychozy. Nie wiadomo, czy psilocybina powoduje te objawy, czy też choroba psychiczna była już obecna.

Istnieje jednak garść badań, które sugerują, że shrooms może powodować pozytywne długoterminowe efekty na mózg. Jedno z badań wykazało, że psilocybina spowodowała długotrwałe i być może trwałe zmiany w osobowości użytkownika, czyniąc go bardziej otwartym na nowe doświadczenia i bardziej empatycznym. Inne badanie wykazało, że shrooms pomogły zmniejszyć depresję i niepokój u pacjentów w terminalnej fazie raka przez co najmniej kilka miesięcy po ich zażyciu. Ważne jest, aby zauważyć, że te badania zostały przeprowadzone w bardzo kontrolowanych środowiskach, aby zminimalizować ryzyko złej podróży tak bardzo, jak to możliwe.

Inną możliwością są flashbacki. Ludzie, którzy używali shrooms mogą doświadczyć flashbacków, w których czują fizyczne lub psychiczne efekty zażycia shrooms nagle i bez ich spożycia. Często stres lub inne substancje mogą zainicjować flashbacki. Bardzo rzadko, niektóre osoby mogą rozwinąć Hallucinogen Persisting Perception Disorder (HPPD), w którym retrospekcje są chroniczne. Nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie mają flashbacki lub HPPD, a inni nie.

Długotrwałe skutki działania shroomów na organizm

Fizyczne długotrwałe efekty działania shrooms są również nieuchwytne. Wiadomo, że im więcej psilocybiny osoba spożywa, tym większą tolerancję na nią wytwarza. Jeśli osoba weźmie wystarczająco dużo shrooms w krótkim okresie czasu, przestanie odczuwać jakiekolwiek efekty z nich w ogóle, aż przestanie je spożywać przez co najmniej kilka dni. Uzależnienie fizyczne nie występuje, ale uzależnienie psychiczne jest możliwe.

Innym fizycznym ryzykiem związanym z zażywaniem grzybów jest zatrucie w przypadku zażycia niewłaściwych shroomów. Jeśli osoba spożywa trujące grzyby przez przypadek, może mieć wiele złych skutków ubocznych. Potencjalnie trwałym efektem ubocznym przyjmowania trujących grzybów jest uszkodzenie wątroby, które może być śmiertelne.

Większość długotrwałych fizycznych skutków zażywania grzybków jest związana z decyzjami, które dana osoba podjęła podczas tripu. Ponieważ shrooms może obniżyć zahamowania i zwiększyć uczucie euforii, osoba może podjąć większe ryzyko, takie jak próby niebezpiecznych wyczynów fizycznych lub uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Kontuzje, złamane kości i choroby weneryczne mogą mieć wpływ na osobę długo po zakończeniu podróży.

Każda osoba może doświadczyć różnych krótko- i długoterminowych efektów działania shrooms. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na efekty odczuwane przez daną osobę, takie jak waga, środowisko, oczekiwania, chemia mózgu, istniejące wcześniej warunki lub przyjmowane leki.